Zapraszamy na festyn sąsiedzki na Starej Bykowinie

W maju odwiedzi nas na tydzień grupa młodych społeczników z całej Ukrainy, Polski i Białorusi. To uczestnicy naszego nowego programu „Sąsiedzi 3.0” Razem z rudzkimi stowarzyszeniami będziemy m.in. sadzić ogrody na osiedlach i skwerach. Wszystkich mieszkańców zapraszamy na finał przedsięwzięcia – festyn sąsiedzki w Rodzinnym Parku Aktywności na Starej Bykowinie (20 maja od godz. 16:00).

13062548_1167869603232240_7832547133695373832_nPrawie 30 młodych osób przyjeżdża do Rudy, żeby poznać dobre praktyki lokalnych instytucji zaangażowanych w pracę na rzecz regionu. Uczestnicy warsztatów to działacze organizacji pozarządowych, pracownicy socjalni, studenci i wykładowcy, którym nie jest obojętne to, co się dzieje w ich miejscowościach. Widząc problemy, biorą sprawy w swoje ręce – ratują zabytki, zakładają parki, budują ścieżki rowerowe, budują place zabaw, wspierają uchodźców, walczą o prawo więźniów do edukacji.

W spotkaniu chodzi przede wszystkim o możliwość spotkania się ludzi z różnych krajów i kultur i podzielenia się doświadczeniami. Na warsztatach chcemy się szczególnie zastanowić nad tym, co możemy robić, żeby integrować i aktywizować naszych sąsiadów. 

Warsztaty będą też okazją do zapoznania się z tym, co w społecznościach sąsiedzkich dzieje się w Rudzie Śląskiej. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Pro Ethica będziemy na przykład sadzić rabatki i ogrody społeczne na Starej Bykowinie.

Podsumowaniem warsztatów będzie festyn sąsiedzki, który odbędzie się 20 maja od 16:00 do 19:00 na terenie Rodzinnego Parku Aktywności Stara Bykowina przy ul. Plebiscytowej w Rudzie Śląskiej – Bykowinie. W programie integracja sąsiedzka, wspólne grillowanie, karuzela, wspólne sadzenie kwiatów i zabawy z nagrodami. Zapraszamy do wielokulturowej sąsiedzkiej zabawy!