Genius Loci na Forum Sąsiedzkim w Warszawie

Od 20 do 25 czerwca trwać będzie w Warszawie Forum Sąsiedzkie, w którym udział wezmą lokalni aktywiści z Polski, Białorusi i Ukrainy. Genius Loci jest współorganizatorem tego wydarzenia, które koordynuje Marta Gawinek-Dagargulia z naszego Stowarzyszenia.

19059641_671547559706381_4275803907151709819_nWydarzenie jest podsumowaniem pierwszej edycji programu „Sąsiedzi 3.0”, który motywuje społeczników z trzech krajów do innowacyjnej, zorientowanej na solidarność współpracy. Wynikiem jest ponad 30 projektów zrealizowanych przez uczestników programu. W trakcie Forum będą się oni dzielić zdobytymi doświadczeniami i umiejętnościami w ramach warsztatów, spotkań dyskusyjnych i wystaw. Większość to wydarzenia otwarte dla wszystkich chętnych.

Genius Loci również przygotowało swój program specjalny, związany z 10-leciem Stowarzyszenia:

  • 20 czerwca o 18:00 w Klubie Karuzela odbędzie się oficjalne otwarcie Forum, na którym zjemy wspólnie wielki tort na 10 urodziny Genius Loci,
  • 22 czerwca o 10:00 Marcin Jarząbek i Magda Lapshin poprowadzą „wycieczkę dla zbieraczy historii” do Domu Spotkań z Historią,
  • 22 czerwca o 18:00 w Bemowskim Centrum Kultury Magda Lapshin weźmie udział w dyskusji panelowej „Sąsiedztwo jako laboratorium społeczne”,
  • 23 czerwca o 10:00 w Klubie Karuzela Gosia Hadała i Marcin Jarząbek poprowadzą warsztat „Zrób sobie zabytek” o tym, jak aktywizować mieszkańców wokół zabytkowych przestrzeni,
  • 23 czerwca od 17:00, podczas Nocy Kupały na Forcie Bema, Celina Nawrat poprowadzi gawędę „Bajanie o Kupale”.

Pełny program Forum Sąsiedzkiego dostępny jest na stronie WWW.  Zapraszamy!

W czerwcu zapraszamy na Forum Sąsiedzkie

Już teraz zapraszamy na czerwiec do Warszawy wszystkich zainteresowanych animacją społeczną, budowaniem lokalnych społeczności, a także współpracą polsko-ukraińsko-białoruską. Od 20 do 25 czerwca Genius Loci współorganizuje w stolicy Forum Sąsiedzkie.

Forum Sąsiedzkie to wydarzenie kulminacyjne naszego programu „Sąsiedzi 3.0”, który wspiera sieć animatorów kulturalno-społecznych z Polski, Ukrainy i Białorusi oraz lokalne zmiany w krajach sąsiedzkich. Po raz pierwszy jest organizowane w Polsce, na Bemowie, we współpracy z jego mieszkańcami i Bemowskim Centrum Kultury.

Forum-Sasiedzkie_FB

W trakcie spotkania uczestnicy „Sąsiadów”, wspólnie z przedstawicielami lokalnych inicjatyw bejowskich, zaprezentują swoje projekty w formie otwartych interaktywnych warsztatów, wymienią się doświadczeniami oraz zaplanują kolejne kroki na rzecz wzmacniania wspólnot lokalnych oraz współpracy między trzema krajami.

Forum będzie też okazją do poznania sąsiadów „z dzielnicy i z zagranicy”, dyskusji na wspólne tematy i do celebrowania więzi sąsiedzkich.

Program i rejestracja na wydarzenia Forum są dostępne na stronie programu.

Plac na Rozbarku i diabetycy w Jaworznie…

Na początku ubiegłego roku program „Pracownia Aktywności Obywatelskiej”, który prowadziliśmy przez kilka lat wspólnie z partnerami z Ukrainy, Białorusi i Niemiec, zyskał nowe oblicze i nową nazwę: „Sąsiedzi 3.0. Polsko-ukraińsko-białoruski program dla aktywnych lokalnie”. Susidy_logo_PLPodstawowymi wartościami, na których zbudowany jest program to solidarność, odpowiedzialność, równość, różnorodność, demokracja, otwartość oraz krytyczne myślenie. Wspieramy osoby, które chcą w praktyce doświadczyć tych wartości poprzez współpracę z innymi oraz realizację swojego pomysłu. Wierzymy w sens budowania dobrego sąsiedztwa – tego najbliższego, między sąsiadami z tej samej ulicy, jak i między regionami i państwami!

Sasiedzi mapa projektówW ramach programu przez naszych uczestników prowadzone są obecnie 33 projekty – obok publikujemy mapę. Co dzieje się najbliżej nas?

  • W Bytomiu, na Rozbarku Patrycja Bulska i Kasia Michalska zmieniają plac przy ul. Musialika w miejsce spotkań i wymiany między sąsiadami tak, aby dzielnica stała się bezpieczniejsza i bardziej przyjazna.
  • Także w Bytomiu Monika  Hałaś  pracuje  z  dziećmi  z  podwórka  i  spisuje  wraz  z  nimi  historie,  tworząc publikację Miejskie Opowieści.
  • Elżbieta  Kowacka  i  Marcin  Piech nazywają Jaworzno miastem diabetyków. Robią  diagnozę  społeczną  dotyczącą  cukrzycy  oraz organizują  serię  spotkań  informacyjnych  w  szkołach  i  innych  instytucjach.

O wszystkich naszych inicjatywach można na bieżąco czytać na Facebooku.

Zapraszamy na festyn sąsiedzki na Starej Bykowinie

W maju odwiedzi nas na tydzień grupa młodych społeczników z całej Ukrainy, Polski i Białorusi. To uczestnicy naszego nowego programu „Sąsiedzi 3.0” Razem z rudzkimi stowarzyszeniami będziemy m.in. sadzić ogrody na osiedlach i skwerach. Wszystkich mieszkańców zapraszamy na finał przedsięwzięcia – festyn sąsiedzki w Rodzinnym Parku Aktywności na Starej Bykowinie (20 maja od godz. 16:00).

13062548_1167869603232240_7832547133695373832_nPrawie 30 młodych osób przyjeżdża do Rudy, żeby poznać dobre praktyki lokalnych instytucji zaangażowanych w pracę na rzecz regionu. Uczestnicy warsztatów to działacze organizacji pozarządowych, pracownicy socjalni, studenci i wykładowcy, którym nie jest obojętne to, co się dzieje w ich miejscowościach. Widząc problemy, biorą sprawy w swoje ręce – ratują zabytki, zakładają parki, budują ścieżki rowerowe, budują place zabaw, wspierają uchodźców, walczą o prawo więźniów do edukacji.

W spotkaniu chodzi przede wszystkim o możliwość spotkania się ludzi z różnych krajów i kultur i podzielenia się doświadczeniami. Na warsztatach chcemy się szczególnie zastanowić nad tym, co możemy robić, żeby integrować i aktywizować naszych sąsiadów. 

Warsztaty będą też okazją do zapoznania się z tym, co w społecznościach sąsiedzkich dzieje się w Rudzie Śląskiej. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Pro Ethica będziemy na przykład sadzić rabatki i ogrody społeczne na Starej Bykowinie.

Podsumowaniem warsztatów będzie festyn sąsiedzki, który odbędzie się 20 maja od 16:00 do 19:00 na terenie Rodzinnego Parku Aktywności Stara Bykowina przy ul. Plebiscytowej w Rudzie Śląskiej – Bykowinie. W programie integracja sąsiedzka, wspólne grillowanie, karuzela, wspólne sadzenie kwiatów i zabawy z nagrodami. Zapraszamy do wielokulturowej sąsiedzkiej zabawy!

Rusza pierwsza edycja „Sąsiadów 3.0”

Sąsiedzi 3.0 to następca programu Pracownia Aktywności Obywatelskiej, który prowadziliśmy wspólnie z partnerami przez ostatnie pięć lat. Nowy program skierowany jest do młodych społeczników z Polski, Ukrainy i Białorusi, które chcą działać na rzecz solidarności i rozwijać swoje społeczności lokalne.

sasiedzi_logo_plProgram zachęca do brania czynnego udziału w demokratycznych procesach podejmowania decyzji dotyczących organizacji życia w społeczeństwie. W ten sposób promuje aktywne postawy obywatelskie oraz solidarność międzyludzką przy uwzględnieniu otaczającego środowiska. Cechą charakterystyczną jest praca oparta na metodach edukacji pozaformalnej, której charakter w naturalny sposób pobudza do aktywnego uczestnictwa, krytycznego myślenia, budowania zespołów i owocnej pracy w grupie.

620 zgłoszeń do pierwszej edycji programu

Program przeznaczony jest dla osób od 18 do 35 roku życia, mieszkających w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, które chcą zacząć lub kontynuować swoją przygodę z aktywizacją społeczności lokalnych. W tym roku otrzymaliśmy ponad 620 zgłoszeń do programu, spośród których wybranych zostało 75 najciekawszych. Wybrane osoby wezmą udział w jednym z trzech warsztatów w maju, tzw. Pierwszych Spotkań. Jedno z nich odbędzie się w Rudzie Śląskiej.

Rok przygody z własnym projektem

Program trwa od maja 2016 do czerwca/lipca 2017. Podczas tych kilkunastu miesięcy uczestnicy spotykają się na międzynarodowych warsztatach, odbywają wizyty sąsiedzkie i pracują w swoich społecznościach lokalnych. Narzędziami zmian społecznych w rozumieniu programu są projekty lokalne, którym Sąsiedzi 3.0 zapewniają niewielkie wsparcie finansowe.

Program jest realizowany w ramach projektu „Dialogue for Change”, finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Fundację Roberta Boscha.

Partnerami programu w Polsce są Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca, Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska oraz Stowarzyszenie To.Pole z Krakowa. Operatorami programu w skali międzynarodowej są stowarzyszenie MitOst z Berlina oraz organizacja Insha Osvita z Ukrainy.