Cyfrowe Archiwum Kochłowic podczas Nocy Muzeów

W sobotę 20 maja Kochłowice po raz pierwszy włączą się w ogólnopolską Noc Muzeów. Weźmie w niej udział również nasza wirtualna „placówka muzealna”, czyli Cyfrowe Archiwum Kochłowic.

18451396_1956814961219279_7359449305262727953_oNoc Muzeów będzie trwać od 17:00 do 23:00 w muzeum szkolnym im. Pelagii Kwapulińskiej w ZSO nr 3 (ul. Oświęcimska 90). Wydarzenie jest współorganizowane przez szkołę i Stowarzyszenie Lepsze Kochłowice, a Genius Loci również zaplanowało kilka atrakcji.

Pokażemy m.in. znaleziska archeologiczne z gródka kochłowickiego z naszą miniwystawą o najstarszym zabytku Rudy Śląskiej. Opowiadać o gródku będą na miejscu nasi rycerze z pocztu Ottona z Pilczy.

Będzie można zobaczyć również naszą wystawę „Ocalić od zapomnienia” o historii przemysłu na Górnym Śląsku. Jest efektem projektu, w ramach którego Genius Loci przez lata dokumentowało ginący krajobraz przemysłowy regionu – w sumie kilkanaście tysięcy zdjęć! O 20.00 autor wystawy, Alan Zych, zaprasza na spotkanie „Jak na Górnym Śląsku węgiel kopać zaczynano” połączone z prezentacją najciekawszych zdjęć z projektu. Wystawę będzie można oglądać w szkole do 2 czerwca.

Również nasze Cyfrowe Archiwum Kochłowic będzie na miejscu ze swoim stoiskiem.Wciąż szukamy ciekawych zdjęć, dokumentów, w Waszych rodzinnych zbiorach! W sobotę można przynieść takie ze sobą na nasze stoisko.

W trakcie imprezy będzie można zdobyć również jedną z naszych pamiątkowych pocztówek.

„Ocalono od zapomnienia” pamięć o 80 zakładach

Po ośmiu latach wykonywania zdjęć udało się zakończyć pewien etap projektu dokumentacyjnego pt. „Ocalić od zapomnienia”. 14 fotografów między 2006 a 2014 rokiem wykonało blisko 30 tysięcy fotografii 80 zakładów przemysłowych z terenu Górnego Śląska i Zagłębia. Niedawno zdigitalizowany materiał trafił do Archiwum Państwowego w Katowicach. Mamy nadzieję, że będzie służył przyszłym pokoleniom jako świadectwo ginącego krajobrazu industrialnego naszego regionu.

W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz projekt. W pierwszej kolejności fotografom, którzy nieodpłatnie wykonywali zdjęcia (lista w załączniku). Dziękujemy również naszym patronom merytorycznym – Prof. dr hab. Ryszardowi Kaczmarkowi i Prof. dr hab. Antoniemu Barciakowi z Instytutu Historii UŚ w Katowicach oraz Doktorowi Piotrowi Greinerowi, Dyrektorowi Archiwum Państwowego w Katowicach.

Rzecz o architekturze przemysłowej Górnego Śląska

Stowarzyszenie „Genius Loci – Duch Miejsca” w Rudzie Śląskiej oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Ocalić od zapomnienia. Rzecz o architekturze przemysłowej Górnego Śląska”.

Termin wernisażu: 9 lutego 2009 r. (poniedziałek), godzina 18:00
Termin wystawy: 2-19 lutego 2009 r.
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3, Chorzów

Program wernisażu:
– wprowadzenie – Dr Jacek Kurek (Uniwersytet Śląski)
– prezentacja programu „Ocalić od zapomnienia”
– panel dyskusyjny, w którym udział wezmą:
– Dr hab. Irma Kozina (Uniwersytet Śląski)
– Dr inż. Henryk Mercik (MKZ Chorzów)
– Leszek Jodliński (Dyrektor Muzeum Śląskiego)

Wstęp wolny !

 

ocalic-plakat