Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

Zapraszamy na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Jak co roku stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca wspólnie z naszymi partnerami przygotowało szereg atrakcji. Przez dwa weekendy września będzie można w ciekawy sposób odkryć tajemnice przeszłości Rudy Śląskiej. Szczegóły na plakacie.

Impreza odbywa się też w innych miastach województwa. Szczegółowy program znajduje się w informatorze PDF. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny!

Wspomnienie podróży w czasie…

Po raz drugi nasze Stowarzyszenie zorganizowało grę miejską w Kochłowicach. Tym razem zaprosiliśmy do podróży w czasie, czyli do miejsc już nieistniejących, o których pamięta już nawet niewielu mieszkańców Kochłowic.

Uczestnicy zabawy poznali między innymi takie miejsca, jak dawny dom kultury „Rekus”, muszla koncertowa, ogródki jordanowskie, park na Radoszowie czy jedna z ostatnich drewnianych chałup w Kochłowicach.

„W naszej grze miejskiej nie liczyło się, kto będzie pierwszy na mecie, ale najważniejsza była dobra zabawa, chęć poznania historii Kochłowic oraz czas spędzony wspólnie, dlatego bardzo się cieszymy, że zdecydowaną większość uczestników stanowiły całe rodziny” – mówi Dawid Wodarz, koordynator gry miejskiej.

Warto dodać, że pomimo tego, iż gra dotyczyła przeszłości, przygotowaliśmy również zadania oparte na nowinkach technologicznych: odczytywanie kodów QR czy znajdowanie punktu za pomocą współrzędnych. Oprócz tego uczestnicy mieli za zadanie pisanie na maszynie, układanie puzzli, odgadywanie rebusu, a także strzelanie z łuku.

„Dzięki uprzejmości klubu UKS „Grot”, który znajduje się przy boisku „Uranii”, na terenie byłych ogródków jordanowskich, jedno z zadań polegało na strzelaniu z łuku – udało nam się więc wyłonić najlepszych strzelców spośród uczestników gry” – dodaje Dawid Wodarz.

Może za rok ponownie zaprosimy na grę miejską?

„Podróże w czasie” – zgłoszenia do gry miejskiej

W niedzielę 30 września wszyscy chętni miłośnicy przygód będą mogli poznać Kochłowice, które już nie istnieją. Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku 27 września.

 

 

Na poszczególnych przystankach uczestnicy poznają budynki, które były niegdyś ważne dla dzielnicy, a zniknęły już z jej krajobrazu. Do takich należy dom kultury, który stał kiedyś przy rynku. Na trasie m.in. zadania logiczne i sprawnościowe. Będą mogli też zobaczyć archiwalne zdjęcia Kochłowic i wysłuchać nagrań świadków historii ze zbiorów Cyfrowego Archiwum Kochłowic.

Gra miejska rozpocznie się 30 września o godzinie 10.00, a zakończenie przewidziane jest około 13.00. Do udziału mogą zgłaszać się osoby indywidualne albo zespoły liczące maksymalnie 4 osoby. Zgłoszenie należy wysłać e-mailem do 27 września na adres podrozewczasie2018@gmail.com.

Zadanie do gry miejskiej (aktywne od 30 września)

Znajdujesz się w miejscu, w którym jeszcze do 2005 roku stała Szkoła Podstawowa nr 18, wybudowana w 1860 roku.

Obejrzyj zdjęcia i odsłuchaj nagrania ze świadkiem historii – panią Anielą Dopierałową, emerytowaną nauczycielką kochłowickich szkół. Pani Aniela opowiada o tym, jak wyglądała nauka w Szkole Podstawowej nr 18 tuż po II wojnie światowej.

Pytania:

  1. Ile kondygnacji miała szkoła?
  2. Kto patronował pierwszej w Kochłowicach klasie sportowej?

 

 

1978 lub 1979. Klasa VIIb (sportowa) Szkoły Podstawowej nr 18 w Kochłowicach. Zdjęcie ze zbiorów Anieli Dopierałowej.

1967. Zdjęcie absolwentów SP nr 18 w Kochłowicach, rocznik 1954. Zdjęcie ze zbiorów Elżbiety Zając.

 

 

Kochłowice przed stu laty – zaproszenie na spotkanie

W ostatni piątek września o 16.00 zapraszamy do kochłowickiej biblioteki na spotkanie z historią. 

 

Marcin Jarząbek, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek Genius Loci, opowie o tym, jak wyglądały Kochłowice przed stu laty. Jacy mieszkali tu ludzie, kim byli i jak zarabiali na życie? Jakie znane nam dziś budynki istniały już wtedy? Wokół jakich wydarzeń kręciło się życie?

Na spotkaniu wręczymy również nagrody w konkursie „Śląskie drogi do niepodległości”. Wciąż można jeszcze nadsyłać zgłoszenia – aż do 20 września. W bibliotece będzie można obejrzeć miniwystawę nagrodzonych fotografii. Wstęp wolny.

Cyfrowe Archiwum Kochłowic w głosowaniu Tesco

W tym miesiącu bierzemy udział w konkursie „Tesco Pomagamy”. Prosimy o głosy podczas odwiedzin w sklepie!

W ramach konkursu staramy się o dofinansowanie nowego projektu Cyfrowego Archiwum Kochłowic pod nazwą „Wehikuł czasu – dostępny od zaraz!” Chcemy zdobyć finanse na digitalizację i udostępnienie w Internecie części zbiorów muzeum szkolnego przy ZSO nr 3 w Kochłowicach.

Oddawać głosy na nasz projekt można w rudzkich i świętochłowickich sklepach Tesco. Każdy klient po zakupach otrzymuje żeton, który trzeba wrzucić do specjalnie przygotowanej urny. Więcej informacji można uzyskać na stronie konkursu.

W zeszły piątek byliśmy też w sklepie Tesco w Czarnym Lesie z naszą prezentacją.

Ogłaszamy konkurs na archiwalne zdjęcie!

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości razem z filią nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej ogłaszamy konkurs „Śląskie drogi do niepodległości”.

Konkurs na najciekawsze zdjęcie lub dokument z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego trwa do 20 września. Każda osoba, chcąca wziąć udział w konkursie, może przesłać skany historycznych zdjęć lub dokumentów na adres filia15@r-sl.pl. Zdjęcia można też dostarczyć osobiście do bibliotecznej filii nr 15 na ulicy Brzozowej 4 w Kochłowicach i zeskanować na miejscu. Ze wszystkich nadesłanych materiałów jury konkursowe wybierze najciekawsze zdjęcia, które zostaną nagrodzone.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 28 września. Wtedy też zostanie otwarta miniwystawa zdjęć nadesłanych na konkurs, połączona ze „spotkaniem z historią” o życiu na Śląsku w okresie międzywojennym.

W związku z tematyką konkursu, nadesłane zdjęcia muszą dotyczyć bezpośrednio Górnego Śląska, najchętniej obszaru dzisiejszej Rudy Śląskiej i okolic. Do każdego zdjęcia powinien być również dołączony opis. W tym celu należy wypełnić formularz konkursowy, który można pobrać niżej lub wypełnić w bibliotece.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: (32) 242 78 18 lub poprzez e-mail: filia15@r-sl.pl.

Pobierz formularz konkursowy

Pobierz regulamin konkursu

Nagroda dla Cyfrowego Archiwum Kochłowic

Bardzo nam miło poinformować, że nasze Stowarzyszenie znalazło się wśród laureatów konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”, organizowanego przez Fundację BZ WBK. 
baner_tu_mieszkam_tu_zmieniam_50251Nagrodę – grant zdobyty w konkursie – przeznaczymy na stworzenie bardzo już potrzebnej nowej strony internetowej Cyfrowego Archiwum Kochłowic, na której bez ograniczeń będziemy mogli publikować pozyskane przez nas zdjęcia i dokumenty, a także rozmowy ze świadkami pamięci. Prace nad nową stroną już się rozpoczęły! W ramach działań w tym roku planujemy również spacery historyczne, otwarcie galerii ulicznej ze zdjęciem archiwalnym miesiąca i konkurs na najciekawsze zdjęcie historyczne z Kochłowic.

Cyfrowe Archiwum Kochłowic podczas Nocy Muzeów

W sobotę 20 maja Kochłowice po raz pierwszy włączą się w ogólnopolską Noc Muzeów. Weźmie w niej udział również nasza wirtualna „placówka muzealna”, czyli Cyfrowe Archiwum Kochłowic.

18451396_1956814961219279_7359449305262727953_oNoc Muzeów będzie trwać od 17:00 do 23:00 w muzeum szkolnym im. Pelagii Kwapulińskiej w ZSO nr 3 (ul. Oświęcimska 90). Wydarzenie jest współorganizowane przez szkołę i Stowarzyszenie Lepsze Kochłowice, a Genius Loci również zaplanowało kilka atrakcji.

Pokażemy m.in. znaleziska archeologiczne z gródka kochłowickiego z naszą miniwystawą o najstarszym zabytku Rudy Śląskiej. Opowiadać o gródku będą na miejscu nasi rycerze z pocztu Ottona z Pilczy.

Będzie można zobaczyć również naszą wystawę „Ocalić od zapomnienia” o historii przemysłu na Górnym Śląsku. Jest efektem projektu, w ramach którego Genius Loci przez lata dokumentowało ginący krajobraz przemysłowy regionu – w sumie kilkanaście tysięcy zdjęć! O 20.00 autor wystawy, Alan Zych, zaprasza na spotkanie „Jak na Górnym Śląsku węgiel kopać zaczynano” połączone z prezentacją najciekawszych zdjęć z projektu. Wystawę będzie można oglądać w szkole do 2 czerwca.

Również nasze Cyfrowe Archiwum Kochłowic będzie na miejscu ze swoim stoiskiem.Wciąż szukamy ciekawych zdjęć, dokumentów, w Waszych rodzinnych zbiorach! W sobotę można przynieść takie ze sobą na nasze stoisko.

W trakcie imprezy będzie można zdobyć również jedną z naszych pamiątkowych pocztówek.